MAKALELER

Tüm Makaleler
14.06.2021

Fazla Mesai Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Haftalık çalışma süresi 45 saat olup bundan daha fazla yapılan çalışma fazla mesaidir. Bir işçinin fazla mesai yapıp yapmadığı aylık çalışma süresine göre değil, işte bu haftalık çalışma süresine göre hesaplanır.

Örneğin bir işçi hafta içi sabah 08:30’da iş başı yapıp gün içi yarım saat yemek, 15’er dakikalık 2 çay molası veriyor ve akşam 18:30’da paydos ediyorsa günlük çalışma süresi 9, haftalık çalışma süresi 45 saat demektir. Hafta içi bu saatlerden daha fazla çalışıyor ve/veya Cumartesi günü de çalışıyorsa fazla mesai yapıyor demektir.

Fazla mesai ücreti, saatlik ücretin bir buçuk katı olarak hesaplanır. Saatlik ücret ise brüt maaşın 225’e bölünmesiyle bulunur. Örneğin brüt maaşı 4.500 TL olan bir çalışanın saatlik ücreti brüt 20,00 TL, 1 saatlik fazla mesai ücreti ise brüt 30,00 TL’dir.

Böylece, haftada 5 saat fazla mesai yapan bir çalışan o ay her hafta aynı şekilde çalışırsa ayda 20 saat fazla mesai yapmış olur ve ay sonu brüt 600 TL fazla mesai ücreti alması gerekir.

İşveren fazla mesai ücretini süresinde ödemelidir. Aksi durumda işçi iş akdini kıdem tazminatına hak ederek feshedebilir.

Av. Arb. Rasim Bozkurt

Tüm Makaleler
İletişim Bilgileri